PORSCHE Cayenne Turbo S (958) 4.8L V8 8AT AWD (570 HP)
2015–2017
562
bhp
Power
4.1
s
0–100 km/h
176
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 562bhp |
| Power | 419kW |
| Torque | 800Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.1s |
| Top Speed | 283km/h |
| Top Speed | 176mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 15.9L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4854mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1702mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2235kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |