PORSCHE Cayenne Turbo S E-Hybrid (PO536) 4.0L V8 8AT AWD (680 HP)
2019–
671
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
183
mph
Top Speed
60.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 671bhp |
| Power | 500.1kW |
| Torque | 900Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 295km/h |
| Top Speed | 183mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 60.3mpg |
| Combined | 3.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4925mm |
| Width | 2195mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2896mm |
| Kerb Weight | 2490kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |