PORSCHE GTS Performance Plus 93.4 kWh (590 Hp)
2021–
3.7
s
0–100 km/h
Engine
| Fuel Type | Electric |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 2 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
Dimensions & Weight
| Length | 4963mm |
| Width | 1969mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 2303kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 R20 // 295/35 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |