PORSCHE Macan (95B) 2.0L 7AT AWD (252 HP)
2018–
247
bhp
Power
141
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 247bhp |
| Power | 183.9kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| Top Speed | 227km/h |
| Top Speed | 141mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 2098mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1795kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 18 // 255/55 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |