PORSCHE Macan GTS (95B) 2.9L V6 7AT AWD (380 HP)
2019–2021
375
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 375bhp |
| Power | 279.5kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 12.1L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4686mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1910kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 R 20 // 295/40 R 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |