PORSCHE Macan GTS (95B) 3.0L V6 7AT AWD (360 HP)
2015–2019
355
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
159
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 355bhp |
| Power | 264.8kW |
| Torque | 500Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 256km/h |
| Top Speed | 159mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 68L |
Dimensions & Weight
| Length | 4691mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1895kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 R20 104Y // 295/40 R20 106Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |