PORSCHE Macan S (95B) 3.0L V6 7AT AWD (354 HP)
2018–2021
349
bhp
Power
5.3
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
26.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 349bhp |
| Power | 260.4kW |
| Torque | 480Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.3s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.4mpg |
| Combined | 8.9L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 2098mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1865kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R 18 // 255/55 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |