PORSCHE Macan S (95B) 3.0L V6 7AT PDK AWD (340 HP)
2014–2018
335
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
158
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 335bhp |
| Power | 250kW |
| Torque | 460Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 254km/h |
| Top Speed | 158mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 7.6L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1865kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R19 // 255/50 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |