PORSCHE Macan S Diesel (95B) 3.0L V6 7AT AWD (258 HP)
2014–2018
255
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 255bhp |
| Power | 189.8kW |
| Torque | 580Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4696mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60 R18 103W || 255/55 R18 105W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |