PORSCHE Macan T 2.0L 7AT AWD (265 HP)
2022–
261
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1984cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 261bhp |
| Power | 194.9kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 65L |
Dimensions & Weight
| Length | 4727mm |
| Width | 1928mm |
| Height | 1605mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 R20 // 295/40 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |