PORSCHE Macan Turbo (95B) 3.6L V6 7AT AWD (400 HP)
2014–2019
395
bhp
Power
4.8
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3604cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 395bhp |
| Power | 294.2kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.8s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4699mm |
| Width | 1923mm |
| Height | 1623mm |
| Wheelbase | 2807mm |
| Kerb Weight | 1925kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R19 101Y || 255/50 R19 103Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |