PORSCHE Panamera 4 (970) 3.6 V6 7AT AWD (310 HP)
2013–2016
306
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
160
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 257km/h |
| Top Speed | 160mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.4L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1820kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50R18 || 275/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |