PORSCHE Panamera 4 E-Hybrid (971) 2.9L V6 8AT AWD (462 HP)
2016–2020
325
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
173
mph
Top Speed
94.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 278km/h |
| Top Speed | 173mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 94.1mpg |
| Combined | 2.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 2170kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 Zr 19 || 295/40 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |