PORSCHE Panamera 4 E-Hybrid Sport Turismo (971) 2.9 V6 8AT (462 HP)
2017–2020
325
bhp
Power
4.6
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
2.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.6s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 2.5mpg |
| Combined | 94.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 2190kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 Zr 19 || 295/40 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |