PORSCHE Panamera 4S (970) 4.8 V8 7AT (400 HP)
2009–2013
394
bhp
Power
5
s
0–100 km/h
175
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 502Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5s |
| Top Speed | 282km/h |
| Top Speed | 175mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 16L/100km |
| Extra-Urban | 7.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1860kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 Z || 275/45 R18 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |