PORSCHE Panamera 4S (971) 2.9 V6 8AT (440 HP)
2016–2020
434
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 323.6kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 1870kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |