PORSCHE Panamera 4S Diesel (971) 4.0 V8 8AT (422 HP)
2016–2020
416
bhp
Power
4.5
s
0–100 km/h
177
mph
Top Speed
34.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 416bhp |
| Power | 310.4kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.5s |
| Top Speed | 285km/h |
| Top Speed | 177mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.6mpg |
| Combined | 6.8L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 2050kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |