PORSCHE Panamera 4S E-Hybrid (971) 2.9L V6 8AT(560 HP)
2020–
434
bhp
Power
3.7
s
0–100 km/h
185
mph
Top Speed
106.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 323.6kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.7s |
| Top Speed | 298km/h |
| Top Speed | 185mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 106.9mpg |
| Combined | 2.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 2300kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |