PORSCHE Panamera 4S Sport Turismo (971) 2.9 V6 8AT (440 HP)
2017–
434
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
178
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2894cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 323.6kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 286km/h |
| Top Speed | 178mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1427mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 1915kg |
| Boot Capacity | 521L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 Zr 19 || 295/40 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |