PORSCHE Panamera (907) 3.6L V6 7AT RWD (300 HP)
2009–2013
295
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
161
mph
Top Speed
25.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 605cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 259km/h |
| Top Speed | 161mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.3mpg |
| Combined | 9.3L/100km |
| Urban | 12.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1760kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 Z || 275/45 R18 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |