PORSCHE Panamera (971) 3.0L 8AT RWD (330 HP)
2016–2020
325
bhp
Power
5.7
s
0–100 km/h
164
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.7kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.7s |
| Top Speed | 264km/h |
| Top Speed | 164mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 501L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 R19 || 295/40 R19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |