PORSCHE Panamera Diesel (970) 3.0L D 8AT (300 HP)
2011–2013
247
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
150
mph
Top Speed
36
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 247bhp |
| Power | 184kW |
| Torque | 550Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 241km/h |
| Top Speed | 150mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2990mm |
| Kerb Weight | 1880kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 Zr18 || 275/45 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |