PORSCHE Panamera Diesel (970) 3.0L V6 8AT (300 HP)
2013–2016
296
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
161
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2967cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 296bhp |
| Power | 221kW |
| Torque | 649Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 259km/h |
| Top Speed | 161mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Kerb Weight | 1900kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | Front: 245/50 Zr 18; Rear: 275/45 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |