PORSCHE Panamera GTS (970) 4.8L V8 7AT AWD (440 HP)
2013–2016
434
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
178
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 434bhp |
| Power | 323.6kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 286km/h |
| Top Speed | 178mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2918mm |
| Kerb Weight | 1920kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 Zr 19 || 285/40 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |