PORSCHE Panamera GTS (971) 4.0L V8 8AT AWD (460 HP)
2018–2020
454
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
181
mph
Top Speed
22.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 454bhp |
| Power | 338.3kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 291km/h |
| Top Speed | 181mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.8mpg |
| Combined | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 2164mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2959mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 Zr 19 || 285/40 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |