PORSCHE Panamera GTS (971) 4.0L V8 8AT RWD (480 HP)
2020–
473
bhp
Power
3.9
s
0–100 km/h
186
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 473bhp |
| Power | 353kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.9s |
| Top Speed | 299km/h |
| Top Speed | 186mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.4L/100km |
| Extra-Urban | 8.2L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 2095kg |
| Boot Capacity | 496L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |