PORSCHE Panamera GTS Sport Turismo (971) 4.0L V8 8AT AWD (460 HP)
2018–2020
454
bhp
Power
4
s
0–100 km/h
180
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 454bhp |
| Power | 338.3kW |
| Torque | 620Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 4s |
| Top Speed | 290km/h |
| Top Speed | 180mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5052mm |
| Width | 2164mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 2025kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/45 Zr 19 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |