PORSCHE Panamera S (970) 3.0 V6 7AT (420 HP)
2013–2016
414
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
178
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2997cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 520Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 286km/h |
| Top Speed | 178mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 11.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1810kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50R18 || 275/45R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |