PORSCHE Panamera S (970) 4.8L V8 7AT (400 HP)
2009–2013
394
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
176
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 394bhp |
| Power | 294kW |
| Torque | 502Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 283km/h |
| Top Speed | 176mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
| Urban | 15.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 Z || 275/45 R18 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |