PORSCHE Panamera S E-Hybrid (970) 3.0 V6 8AT (416 HP)
2013–2016
410
bhp
Power
5.5
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
75.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 410bhp |
| Power | 306kW |
| Torque | 590Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.5s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 75.9mpg |
| Combined | 3.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 2095kg |
| Boot Capacity | 334L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 Zr 18 || 275/45 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |