PORSCHE Panamera S Hybrid (970) 3.0L V6 8AT (380 HP)
2011–2013
329
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
168
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2995cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 329bhp |
| Power | 245kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 270km/h |
| Top Speed | 168mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 7.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1980kg |
| Boot Capacity | 350L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/50 R18 Z || 275/45 R18 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |