PORSCHE Panamera Turbo (970) 4.8L V8 7AT RWD (500 HP)
2009–2013
493
bhp
Power
4.2
s
0–100 km/h
188
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 493bhp |
| Power | 368kW |
| Torque | 700Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.2s |
| Top Speed | 303km/h |
| Top Speed | 188mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1970kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/45 R19 Z || 285/40 R19 Z |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |