PORSCHE Panamera Turbo S (907) 4.8L V8 7AT (550 HP)
2011–2013
543
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
190
mph
Top Speed
20.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 543bhp |
| Power | 405kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 306km/h |
| Top Speed | 190mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.5mpg |
| Combined | 11.5L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4971mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 445L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40Zr-20 || 295/35Zr-20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |