PORSCHE Panamera Turbo S (970) 4.8L V8 7AT (570 HP)
2013–2016
562
bhp
Power
3.8
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
23.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4806cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 562bhp |
| Power | 419kW |
| Torque | 750Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.8s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.1mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 14.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
| Fuel Tank | 99L |
Dimensions & Weight
| Length | 5014mm |
| Width | 1930mm |
| Height | 1417mm |
| Wheelbase | 2921mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 433L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/40 Zr 20 || 295/35 Zr 20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |