PORSCHE Panamera Turbo S E-Hybrid (971) 4.0L V8 8AT AWD (680 HP)
2017–2020
542
bhp
Power
3.5
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
81.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 542bhp |
| Power | 404.5kW |
| Torque | 770Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.5s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 81.1mpg |
| Combined | 2.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 5199mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 3099mm |
| Kerb Weight | 2410kg |
| Boot Capacity | 405L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 R21 // 325/30 R21 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |