PORSCHE Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo 4.0L V8 8AT AWD (680 HP)
2017–
542
bhp
Power
3.4
s
0–100 km/h
193
mph
Top Speed
78.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Power | 542bhp |
| Power | 404.5kW |
| Torque | 770Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.4s |
| Top Speed | 311km/h |
| Top Speed | 193mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 78.4mpg |
| Combined | 3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2324mm |
| Kerb Weight | 2325kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |