PORSCHE Panamera Turbo S Sport Turismo (971) 4.0L V8 8AT (630 HP)
2020–
621
bhp
Power
3.1
s
0–100 km/h
196
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3996cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 621bhp |
| Power | 463.4kW |
| Torque | 820Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 3.1s |
| Top Speed | 315km/h |
| Top Speed | 196mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 90L |
Dimensions & Weight
| Length | 5050mm |
| Width | 1938mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2949mm |
| Kerb Weight | 2210kg |
| Boot Capacity | 487L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |