PORSCHE Porsche 718 Cayman T (982C) 2.0L 7AT RWD (300 HP)
2020–
296
bhp
Power
4.9
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1988cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.9s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1994mm |
| Height | 1275mm |
| Wheelbase | 2474mm |
| Boot Capacity | 150L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 Zr 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |