PORSCHE Porsche 718 Spyder 4.0L 6MT RWD (420 HP)
2019–
414
bhp
Power
4.4
s
0–100 km/h
187
mph
Top Speed
21.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3995cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 414bhp |
| Power | 308.9kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 4.4s |
| Top Speed | 301km/h |
| Top Speed | 187mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.6mpg |
| Combined | 10.9L/100km |
| Urban | 15.6L/100km |
| Extra-Urban | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4430mm |
| Width | 1994mm |
| Height | 1257mm |
| Wheelbase | 2484mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 119L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr20 95Y // 295/30 Zr20 101Y |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |