PORSCHE Porsche 911 Carrera 4 GTS 3.6L T-Hybrid 8AT AWD (541 HP)
2025–
478
bhp
Power
3
s
0–100 km/h
194
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3591cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 478bhp |
| Power | 356.7kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 3s |
| Top Speed | 312km/h |
| Top Speed | 194mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4554mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/35 Zr 20 // 315/30 Zr 21 |
| Front Brakes | Six-Piston Aluminium Monobloc Fixed-Calliper Brakes; Grey Cast-Iron Discs, Internally Vented And Cross-Drilled |
| Rear Brakes | Four-Piston Aluminium Monobloc Fixed-Calliper Brakes; Grey Cast-Iron Discs, Internally Vented And Cross-Drilled |