PORSCHE Porsche Boxster S (987.2) 3.4L 7AT RWD (330 HP)
2000–
325
bhp
Power
5.1
s
0–100 km/h
170
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3387cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 325bhp |
| Power | 242.7kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.1s |
| Top Speed | 274km/h |
| Top Speed | 170mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4328mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 1378kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 265/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |