PORSCHE Porsche Boxster 2.7L 5MT (240 HP)
2005–
236
bhp
Power
6.2
s
0–100 km/h
159
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2687cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 236bhp |
| Power | 176kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.2s |
| Top Speed | 256km/h |
| Top Speed | 159mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 13.9L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4328mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1295mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 261L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 Zr17 || 235/50 Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |