PORSCHE Porsche Cayman (981C) 2.7L 7AT (275 HP)
2012–
271
bhp
Power
5.6
s
0–100 km/h
164
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2706cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 271bhp |
| Power | 202kW |
| Torque | 290Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.6s |
| Top Speed | 264km/h |
| Top Speed | 164mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4379mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1293mm |
| Wheelbase | 2474mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 425L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/45 R18 || 265/45 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |