PORSCHE Porsche Cayman S (987C) 3.4L 6MT (295 HP)
2005–
291
bhp
Power
5.4
s
0–100 km/h
171
mph
Top Speed
22.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3387cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 291bhp |
| Power | 217kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.4s |
| Top Speed | 275km/h |
| Top Speed | 171mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.2mpg |
| Combined | 10.6L/100km |
| Urban | 15.3L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4341mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1306mm |
| Wheelbase | 2416mm |
| Kerb Weight | 1340kg |
| Boot Capacity | 411L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 Zr18 || 265/40 Zr18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |