PORSCHE Porsche Taycan Turbo 460 KW AWD (625 HP)
2019–
616
bhp
Power
3.2
s
0–100 km/h
162
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 616bhp |
| Power | 459.7kW |
| Torque | 850Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 2 |
Performance
| 0–100 km/h | 3.2s |
| Top Speed | 261km/h |
| Top Speed | 162mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4963mm |
| Width | 1966mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 2305kg |
| Boot Capacity | 365L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 20 103Y Xl // 285/40 R 20 108Y Xl |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |