QOROS 3 City SUV 1.6L Turbo 6AT FWD (156 HP)
2015–
154
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
129
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115.1kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 208km/h |
| Top Speed | 129mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4453mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1504mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/60 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |