QOROS 3 Hatchbach 1.6L 6MT FWD (126 HP)
2014–
125
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
120
mph
Top Speed
37.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 125bhp |
| Power | 93kW |
| Torque | 155Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 193km/h |
| Top Speed | 120mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 37.3mpg |
| Combined | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4437mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |