RAM Trucks 1500 Crew Cab 3.0L EcoDiesel V6 8AT 4x2 (240 HP)
2018–
237
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 237bhp |
| Power | 176.5kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Urban | 13.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1969mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Boot Capacity | 3548L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275 / 65R18 Bsw |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |