RAM Trucks 1500 Crew Cab 3.0L V6 ECODIESEL 8AT 4x2 (240 HP)
2015–2018
240
bhp
Power
23
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 240bhp |
| Power | 179kW |
| Torque | 570Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23mpg |
| Combined | 10.2L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 98L |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1953mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Kerb Weight | 2254kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |