RAM Trucks 1500 Crew Cab 4.7L V8 6AT 4x2 (310 HP)
2013–2015
306
bhp
Power
16
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4703cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 306bhp |
| Power | 228kW |
| Torque | 447Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 16mpg |
| Combined | 14.7L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5817mm |
| Width | 2017mm |
| Height | 1928mm |
| Wheelbase | 3569mm |
| Kerb Weight | 2318kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |